* kuchařka/

vedoucí

kuchařka

* asistent pedagoga

Projekt nazvaný „Císař Rudolf II. – alchymisté“

V hodinách vlastivědy jsme se zabývali rodem Habsburků. Jedním z významných panovníků, který se zapsal do našich dějin je i Císař Rudolf II. Dobu, ve které žil Rudolf II. jsme si ukázali prostřednictvím filmu Císařův pekař, pekařův císař v podání Jana Wericha. Rudolf II. měl zájem především o sochařství, malířství, astronomii a alchymii.

Žáci měli za úkol vytvořit – sestavit a poté i nakreslit svůj Elixír mládí. Ukázky byly velice zajímavé. Kromě referátů jsme měli čest ochutnat i Elixír mládí od Adélky Čížkové, která daný úkol vzala doslova. Svůj vymyšlený Elixír i vytvořila a přinesla nám ho do školy k ochutnávce. Elixír mládí se jí velice vydařil a ostatní žáci včetně paní učitelky si pochutnali. Na druhý den se rozhodli další žáci, že i svůj Elixír mládí vytvoří. Honza společně s Adélkou a Láďou přinesli druhý nápoj a my mohli porovnat, který z nápojů byl lepší.

A co jsme vlastně měli namíchané????

Pavouky, žížaly, mouchy, vykulené oči, jahody, ostružiny, pomeranče, citrony, mátu a další velice chutné ingredience.

Děkujeme svým spolužákům za ochutnávky. Nápoje byly oba výborné!

Ukázka Elixírů:

Přísady: česnek, cibule, bujón, výtažek z heřmánku, aroma. Najemno nakrájíme česnek a cibuli. Osmahneme cibuli a připravíme kotel s vodou. Vše dáme nad oheň. Vhodíme cibuli a česnek, potom bujón, aroma a povaříme. Nakonec přidáme výtažek z heřmánku.

Anita Matoušková

Lektvar věčného mládí

Přísady: drcen trus osla, svěcená voda, tři kapky žluče, kukly šedé můry.

Příprava: Nejprve do lektvaru dáme kukly šedé můry a poté tři kapky žluče. Mícháme po dobu čtyř minut. Následně přidáme svěcenou vodu. Nakonec přidáme drcený trus osla a mícháme dvě minuty. Přecedíme a podáváme.

Láďa Malinovský

Lektvar mládí

Přísady: ostružiny, třešně, citron, kiwi, hrozinky, jahody, máta, pavouk i jiní brouci. Lektvar funguje tak, že si zacpeme nos a pak ho vypijete nebo ho normálně vypijete. A abych nezapomněla, než se vypije, tak se musí ozdobit.

Áďa Čížková

Elixír mládí

Nejdříve si připravíme lahvičku na výrobu elixíru, potom si připravíme těchto čtrnáct ingrediencí: ředkvičku, mrkev, okurku, ananas, pár ořechů, tři citrony, čtyři kiwi, tři banány, dvě jablka, šest lžic černého pepře, tři broskve, jednu limetku, čtyři listy máty a osm lžic medu.

Tak a teď budeme ten elixír vařit. Nejprve nakrájíme ředkvičku na kolečka, okurku oloupeme a také nakrájíme na kolečka. Mrkev s ananasem oloupeme a mrkvi uřízneme zelenou část mrkve, neboli šťopku. Ořechy rozdrtíme a dáme do mísy stejně jako jsme to udělali s ananasem, okurkou, mrkví a ředkvičkou. Odšťavníme  citron a spolu s kiwi dáme do mísy. Potom oloupeme banán a přidáme k ostatním ingrediencím. Nakonec přidáme pepř, nakrájíme jablko  a nakrájené broskve a na dochucení přidáme limetku a med. Med tam dáme, aby to bylo sladší a na ozdobu můžeme dát mátu. Vše řádně smícháme a dáme to lahvičky. Dobrou chuť.

Péťa Šuňavec