V rámci výuky jedné hodiny literatury se žáci 6. A a 6. B přesunuli ze školní budovy do sálu MKS v Habartově. Tam se po celý první únorový týden konala výstava, která mapovala úctyhodných šedesát let habartovského loutkového ansámblu.
Svou přítomnost žáci zvěčnili podpisem do záznamových archů a pak se již jali prohlížet černobílé fotografie, kde byli zachyceni loutkáři, kteří soubor před šesti desítkami let zakládali.
Následně je již však čekala určitě záživnější část a to výstava loutek komentovaná zasvěceným vyprávěním v jednom případě zakladatelky Miloslavy Sčotkové a ve druhém současné principálky Šárky Maškové. Děti se dozvěděly, jaký je rozdíl mezi maňáskem a loutkou závěsnou, potkaly se s nejstarší loutkou kašpárka, dozvěděly se něco o výrobě loutek a posléze prošly historií prostřednictvím aranžovaných výjevů z pohádek, které má Kahánek na svém repertoáru. Dostalo se jim i možnosti nakouknout pod pokličku, když nahlédly do zákulisí a mohli si prohlédnout i nezbytnou zvukovou aparaturu.
Největší zájem však pochopitelně vyvolala možnost vyzkoušet si povodit chasníčka či princeznu. Mnozí, kteří to zkusili, potvrdí, že to chce pořádný cvik, zručnost a v neposlední řadě i fyzičku.
Po několika desítkách minut, které byly setkání s roztomilými dřevěnými hrdiny vymezeny, jsme zamířili zpět do školy. Setkání s loutkami využijeme na jaře, kdy i my v rámci literární výchovy zkusíme během hodin secvičit krátkou loutkovou scénku.
Kahánku společně přejeme spoustu nových krásných pohádek, bezpočet usměvavých a nadšených diváků a další desítky let báječné existence.
Mgr. Aleš Plevka, vyučující českého jazyka a literatury