Ve středu 24. září k nám po čase opět zavítali představitelé z agentury Pernštejni, aby nás a hlavně pak žáky seznámili s kouskem české historie.
Po čtvrté hodině, krátce před polednem, tak zamířilo osazenstvo celého druhého stupně, včetně VII. A do místního kinosálu. Tam na ně čekal dvojice aktérů z výše uvedené agentury. Tentokráte jsme se společně vydali až do devátého století, kde počíná historické přemyslovské období.
Na úvod jsme se setkali s Bořivojem a seznali jsme, kterak to bylo s jeho pokřtěním na Velké Moravě. Následovala řada jmen přemyslovských knížat. Chybět samozřejmě nemohl sv. Václav, jehož bratrovraždu jsme zhlédli v přímém přenosu. Dokonce při ní v roli proradných vrahounů asistovali i někteří žáci. Trochu světla se snažili protagonisté vnést do zapeklité a složité přemyslovské rošády na knížecím stolci, kdy se o něj pod dohledem polského Boleslava Chrabrého během několika let několikrát prostřídali bratři- Jaromír, Oldřich a Boleslav, kteří do bratrské lásky měli hodně, ale opravdu hodně daleko.
V našem výčtu nesmíme opomenout ani českého Achilla neboli Břetislava a jeho romantickou výpravu do Svinibrodského kláštera za krásnou Jitkou. I zde se uplatnili v roli komparzu někteří z žáků, respektive spíše žákyň. Společně jsme doputovali až do jedenáctého století, kdy se na českém trůně usadil první český král Vratislav II.
V závěru komponovaného pořadu, který odlehčenou a vtipnou formou zavedl žáky do české historie, byl čas i na dvě akčnější ukázky středověkého souboje. Zbraně a bitvy totiž provázely lidstvo po celý středověk a žáci se třeba dozvěděli rozdíly mezi jednotlivými typy mečů či to, že drátěná košile sama o sobě vážila nezanedbatelných 15kg.
Myslím si, že obzvláště sedmákům se načerpané znalosti budou hodit, neboť inkriminované období je podstatnou náplní výuky dějepisu v sedmém ročníku. A tak pokud si některé střípky z této historické mozaiky uchovají v paměti, bude pro ně snazší učivo zvládnout a pochopit a já budu mít na co případně odkázat.
Je možné, že Pernštejni se k nám zase někdy vrátí s avizovaným druhým dílem pořadu, jenž nese název Přemyslovští králové a který nás přenese do období, ve kterém Přemyslovci sehrávali důležitou úlohu v dějinách nejen českých zemí, ale i střední Evropy.
Mgr. Aleš Plevka, třídní uč. VII. A