*****************
Nabízíme volné pracovní místo na tyto pozice:
* kuchařka/
vedoucí
kuchařka
* asistent pedagoga
* sociální asistent
Více informací zde.
Díky podpoře Evropské unie respektive Evropského fondu pro regionální rozvoj: Investice do vaší budoucnosti, dostala dvacítka žáků dvou partnerských škol z Česka a Saska možnost navázat přátelské vztahy a také prožít dva zajímavé dny, jež byly věnovány životu a dílu slavného německého spisovatele.
Velikán světové literatury si náš kraj s jeho romantickými přírodními zákoutími a lázeňskými lokalitami velmi oblíbil, v součtu zde prožil takřka tři roky svého života, pracoval zde na mnohých literárních dílech a dokonce na Karlovarsku prožil i svou poslední životní lásku, jejímž objektem se stala mladičká Ulrika, a tak se jeho osobnost v podstatě automaticky stala pojítkem pro projekt, jehož smyslem bylo vzájemné hlubší poznání a sblížení několika žáků z našich škol.
Garantem projektu se stala učitelka německého jazyka, paní Bc. Martina Vaňková, která za vydatné pomoci pana Josefa Janury ml., referenta zdejšího Městského úřadu v Habartově, vypracovala a podala projektovou žádost na Euroregio Egrensis. Takto získané finance umožnily pozvat německé přátele, o které pak bylo perfektně postaráno.
Ve čtvrtek 17. října dopoledne tak němečtí kamarádi v doprovodu dvou německých učitelek dorazili do habartovské základní školy. Zde na ně již čekala podobně početná skupina, jejíž členové všichni disponovali alespoň elementární znalostí němčiny. Záhy se ukázalo, že komunikace nebude problém, obzvláště lengenfeldští žáci byli totiž velmi spontánní, a tak debatování nebralo konce.
Po krátkém oficiálním přivítání a nezbytném občerstvení jsme se vydali na cestu. Naším prvním cílem bylo město Loket se svým pověstným hradem. Tam nás čekala dvojjazyčná prohlídka s průvodcem a následně i oběd, jak jinak než v Goethově domě. Po několika hodinách strávených v Lokti jsme se vydali znovu na cestu.
Druhou zastávkou našeho putování se staly Karlovy Vary, které Goethe miloval. Prošli jsme Goethovu cestu, lanovkou jsme vyjeli na jednu z nejslavnějších karlovarských vyhlídek- Diana, odkud se nám z rozhledny otevřel báječný pohled na zalesněná údolí pokrytá pestrou paletou barev a následně jsme se zastavili i u dvou domů, v nichž slavný básník za svého pobytu ve městě přebýval.
Vynechat jsme samozřejmě nemohli ani proslavené vřídlo a kolonádu. V podvečer jsme nabrali směr Královské Poříčí. Posledním cílem čtvrtečního dne byl statek Bernard, kde jsme si prohlédli před časem otevřenou multimediální prezentaci Poohří.
Lengenfeldští pak zamířili na ubytování do penzionu ve Svatavě a my již notně znaveni zase zpátky domů. Druhý den jsme se opět setkali, tentokráte však již jen v Městském kulturním středisku v Habartově. Zde jsme strávili několik hodin, během nichž obě skupiny předvedly a sehrály svou verzi legendárního Fausta. Habartovští žáci ještě návdavkem přidali i četbu textů, jež si připravili a to v češtině i němčině a jež byly věnovány působení J. W. Goetha v našem kraji.
Z nich vyplynulo, že bychom zde mohli společně trávit celý týden a stále by bylo co objevovat a navštěvovat, protože existovala spousta míst, která přirostla německému velikánu na Karlovarsku k srdci. Nicméně po skončení prezentace následoval již jen závěrečný oběd a srdečné loučení. Hosté byli se vším moc spokojení a na oplátku nás pozvali zase do Lengenfeldu. Všem zúčastněným zůstane na památku originální tričko a spousta jistě příjemných vzpomínek na nevšední dva dny strávené na cestě, po níž kráčel i samotný Goethe. Setkání určitě bezezbytku naplnilo vše, proč se uskutečnilo, a tak úsilí vynaložené na přípravu a realizaci nebylo marné.
Mgr. Aleš Plevka