*****************
Nabízíme volné pracovní místo na tyto pozice:
* kuchařka/
vedoucí
kuchařka
* asistent pedagoga
* sociální asistent
Více informací zde.
ZŠ Habartov začíná navazovat užší partnerské vazby se školou Sebastiana Kneippa v Bad Bernecku.
Bavorské městečko Bad Berneck se před několika lety po saském Lengenfeldu stalo již druhým partnerským městem Habartova. Nicméně prozatím nebyly vzájemné kontakty příliš časté, a tak jsme od nové ředitelky tamější školy paní K. John rádi přijali pozvání na první seznamovací návštěvu.
Školní rok v ZŠ Habartov vinou oprav a rekonstrukcí končil u nás o pár dní dříve, a tak nic nebránilo tomu, aby skupina několika kantorů z Habartova, doplněná o starostu města pana Ivo Zemka, vyrazila ve středu 26. června do asi pět a osmdesát kilometrů vzdáleného městečka, ležícího na německé straně Krušných hor.
Naše návštěva ten den trvala jen několik hodin a kladla si hlavně za cíl vzájemné seznámení členů pedagogických sborů. Z naší strany se výjezdu účastnili ti, kteří obstojně vládnou německým jazykem, což je velkou výhodou při navazování přeshraničních kontaktů směrem do Spolkové republiky Německo.
Na úvod nás čekalo milé přivítání a pak již následovala prohlídka školy. Průvodkyní se nám stala samotná paní ředitelka, které hnedle na počátku setkání ředitel ZŠ Habartov Mgr.V. Riedl předal malý dárek v podobě květiny, lázeňských oplatek a lahve Becherovky.
Z celé prohlídky nás všechny asi nejvíc zaujal impozantní a přesto velice účelný a příjemný vstupní prostor do školy. Z něj jsme se pak vydali na průzkum dalších místností. Protože v Německu končí školní rok až ke konci července, měli jsme možnost nahlédnout i do několika vyučovacích hodin. Třídy se v ničem zásadním od těch našich nelišily.
Při další exkurzi jsme navštívili některé speciální učebny určené pro domácí práce, pracovní výchovu, hudební výchovu a jiné. Paní ředitelka se nám neopomněla pochlubit ani zánovní počítačovou učebnou, kterou nedávno vybavilo samo město.
Po důkladné prohlídce, během níž jsme si vzájemně vyměňovali informace o počtu žáků, chodu školy a režimu fungování, jsme se přesunuli do sborovny. Tam také v jednu hodinu, po skončení výuky, zamířili i místní učitelé a i oni byli doplněni o svého starostu pana Jürgena Zinnerta. Došlo na stručné představení a několik krátkých proslovů, z nichž nejvíce překvapil ten v podání paní ředitelky. Ta si ho totiž připravila dvojjazyčně, což nás velice potěšilo. Obzvlášť když bylo na paní ředitelce patrné, jaké úsilí musela vynaložit v souboji s pro ni jistě velice obtížnou češtinou. Ale podařilo se a ona si mohla na závěr vychutnat náležitý potlesk.
Prostor dostalo i občerstvení, o které se rukou nerozdílnou postarali všichni kantoři. Každý z nich přinesl vlastnoručně vyrobenou nějakou svou specialitu, a tak bylo z čeho vybírat.
Poslední hodinu neformálního setkání jsme strávili v rytmu tance, neboť pro to, aby nám jídlo před cestou domů slehlo, jsme pod odborným vedením byli aktivně zasvěceni do tajů bavorských národních tanců.
V brzkém odpoledni jsme zamířili k domovu s tím, že návštěva se vydařila. Někdy na podzim nám němečtí kolegové návštěvu oplatí a samozřejmě na řadu přijdou i vzájemné návštěvy žáků. Již dnes je v chodu příprava společného projektu, který se stane naší další aktivitou v rámci Euroregia Egrensis.
Mgr. Aleš Plevka