* kuchařka/

kuchařka

* asistent pedagoga

Rocková hudba

Žáci naší základní školy se setkali s legendami české rockové scény 20. století.

Po nějaké době k nám opět zavítal Mgr. Milan Parnahaj se svým komponovaným pořadem, který se tematicky věnuje historickému vývoji domácí i zahraniční hudební scény. Tentokráte se tak stalo ve středu 18. prosince a pozornost byla zaměřena na legendární české rockové formace a zpěváky.

Asi hodinový exkurz do minulosti českého rocku jsme zahájili s legendárním Mikim Volkem. Žáci si během pořadu vyslechli nejen poutavé slovo našeho průvodce, ale dostalo se jim i možnosti prostřednictvím dataprojektoru zhlédnout dobové fotografie či filmové ukázky. Nechyběly ani z větší části živé hudební vstupy, které byly podány formou halfplaybacku, což znamená, že oba protagonisté zpívali a hráli na kytary živě, nicméně zbytek hudebního aranžmá byl pouštěn z playbacku.

Během šedesáti minut se žáci potkali s řadou rockerů a skupin. Namátkou si vzpomínám na kapely Citron, Katapult, Blue Effect, Olympic, Pražský výběr, Lucie či Kabát. Díky fundovanému slovnímu doprovodu se však naši žáci dozvěděli i spoustu informací o jejich image či dobových peripetiích, které rockeři museli strpět od státní moci. Dnes již fakta poukazující na to, že lidé byly perzekuování jen pro to, že nosili dlouhé vlasy či džínové oblečky, působí poněkud úsměvně.

Domnívám se, že panu Parnahajovi se znovu podařilo vtáhnout mládež do diskuze o hudbě a během oné hodiny jim dokázal zprostředkovat poutavým způsobem značnou porci zajímavých informací. V samotném závěru samozřejmě dostali žáci i prostor pro své dotazy, které směřovaly především k výši výdělků jednotlivých interpretů. Následovala již jen poslední píseň z vlastní tvorby pan Parnahaje a pak bylo již na místě se jen rozloučit. Je však velmi pravděpodobné, že jsme se nad dějinami populární hudby nesetkali s panem Parnahajem naposledy, poněvadž jeho pořady prostě mají, lidově řečeno, hlavu a patu.

Mgr. Aleš Plevka