Ve čtvrtek 6. září byla otevřením nové učebny určené prioritně pro výuku přírodovědných předmětů završena snaha, která započala před necelým rokem, kdy pan ředitel Václav Riedl ve spolupráci s paní učitelkou Markovou a paní učitelkou Janáčkovou sestavili projektovou dokumentaci, která byla odeslána do projektu nadace firmy ČEZ a to pod názvem Moderní učebna fyziky. Následně se iniciativy chopila učitelka fyziky Jana Krapfová, která zapojila svou třídou do vypsané soutěže o dotaci na tzv. oranžovou učebnu.
Ve spartánských podmínkách s tehdejšími sedmáky paní učitelka v rámci hodin fyziky zrežírovala, secvičila a následně natočila a sestříhala minutový videoklip, jenž zábavnou formou nechával zjednodušeně proniknout do tajů základních druhů pohybu. Ten pak byl umístěn na web a nastalo napjaté čekání. V prvním kole při "všelidovém" hlasování neměl náš klip štěstí, nicméně v tom druhém, kde o přidělení dotace rozhodovala odborná porota, zaujal a přinesl naší škole částku 196796Kč.
Tento úspěch ocenil i zřizovatel tj. město Habartov, když prostřednictvím schválené žádosti umožnil na realizaci učebny proinvestovat dalších 282000Kč. A tak se stalo, že během uplynuvších prázdnin se stařičká učebna chemie a fyziky proměnila k nepoznání.
Za bezmála půl milionu korun prošla kompletní rekonstrukcí. Ta spočívala nejprve v totálním vyklizení a obměně. Bylo odstraněno staré lino a zem pokryly nové desky, které chrání zátěžové lino. Došlo i na opravu výmalby (laděné jak jinak než do oranžova), neboť řemeslnické práce se negativně podepsaly především na čelní stěně a v neposlední řadě byl zcela vyměněn i veškerý nábytek.
Nejzásadnější jsou však inovace v oblasti technické. Do všech pracovních míst byly opět nainstalovány elektrické a plynové rozvody, což opět dovolí kvalitně absolvovat laboratorní práce a pokusy. No a stařičkou dřevěnou tabuli v čele třídy nahradila spolu s dataprojektorem a počítačem moderní tabule interaktivní, která umožňuje spolu se svým softwarovým vybavením a internetovým připojením nesmírně obohatit a zpestřit způsob výuky. Např. doposud jsme prováděli pokusy mechanicky, nyní bychom se získaným systémem PASCO a prostřednictvím jeho senzorů, které umožňují získávat požadovaná data a převádět je do počítače chtěli přejít na INTERAKTIVNÍ VÝUKU A INTERAKTIVNÍ ZOBRAZOVÁNÍ POKUSŮ. Pomocí interaktivní tabule bude mít celá třída možnost nejen sledovat celý pokus, ale zároveň i souběžně vyhodnocovat naměřené hodnoty. Dodaný program pak navíc umožňuje s hodnotami všemožně pracovat, zanášet je do grafů a různě porovnávat.
Není tedy divu, že na malé slavnostní otevření učebny se ve třináct hodin dostavil kompletní učitelský sbor a do tradičního symbolického přestřižení pásky se kromě ředitele školy Mgr. Václava Riedla zapojil i starosta Habartova pan Ivo Zemek a za nadaci ČEZ, které především vděčíme za tuto vítanou novinku, pak přijal pozvání pan Martin Sobotka.
Následně po tomto malinko oficiálním aktu se již všichni pedagogové proměnili v žáky a zasedli do lavic, aby absolvovali asi devadesátiminutové školení, které si kladlo za cíl seznámení se základy ovládání celé sestavy, s technickými parametry a poté hlavně s nepřebernými možnostmi, které tabule Smart Board nabízí. Někteří z nás již dříve prošli školeními, ale až nyní si tedy budou moci vyzkoušet práci s interaktivní tabulí tzv. na vlastní kůži v každodenní učitelské praxi.
Věřme jen, že tato skutečnost dokáže potěšit a hlavně zaujmout i naše žáky. Celá naše škola v současnosti navíc pozvolna vstupuje do realizace projektu EU peníze školám, a tak je pravděpodobné, že ze získaných dotačních prostředků se v dohledné době dočkáme dalších moderních vymožeností, pomůcek a vybavení, které ve spojení s příjemným prostředím, kvalitními kantory a kreativními způsoby vyučování naší školu zase o trochu více zatraktivní a to jak pro žáky tak také jejich rodiče.
Mgr. Aleš Plevka