znak ZŠ Habartov
Základní škola Habartov
Karla Čapka 119, okres Sokolov
Tel.: +420 352 692 547
město Habartov

Návštěva divadla v Chebu

Žáci nejvyšších ročníků ZŠ Habartov se v letošním školním roce podruhé vrátili do divadla v Chebu.

   Po předchozím úspěšném výjezdu za kulturou do Chebu jsme se rozhodli naši návštěvu zopakovat. Zatímco poprvé jsme vsadili na klasické dílo W. Shakespeara, tentokráte bylo pro nás představení velkou neznámou. Jednalo se o moderní hru autora R. Beana s názvem Kacířka. Myslím si, že risk se vyplatil.

V pátek 13. dubna byl školní den takřka pro čtyři desítky osmáků a deváťáků odlišný nežli ty ostatní. V lavicích absolvovali žáci jen první vyučovací hodinu a pak se již slavnostně oděný zástup vydal před školu, kam v devět hodin dorazil i objednaný autobus, který nás dopravil na divadelní představení.

   Cesta uběhla bez komplikací, a tak asi po půl hodině jízdy jsme se ocitli před divadlem v Chebu. Po uhrazení vstupného jsme se již mohli za několik minut usadit v pohodlných sedačkách a těšit se na to, jaký příběh před našimi zraky herci rozehrají.

  V divadle jsme byli první, avšak zanedlouho se prostor zaplnil do posledního místečka. Bylo jen s podivem, že jen my, a ještě žáci z Lomnice, jsme dorazili v náležitém oblečení, zatímco místní do sálu vtrhli ve vytahaných mikinách a děravých riflích. Takřka jsem nestíhal reagovat na vyzývavé pohledy a poznámky svých svěřenců, kteří na můj popud dorazili v šatech a oblecích. Nakonec se mi je ale povedlo jednoznačně přesvědčit, že my jsme nic špatného neudělali a že stydět by se spíše měli reprezentanti chebských škol a to v tom, že návštěvě kamenného divadla nevěnovali to, co by jí náležet mělo.

   V deset hodin zaznělo obligátní zvonění a následně se rozjelo celé představení. To bylo rozděleno do dvou částí, přičemž první trvala necelou hodinu, ta druhá pak již jen tři čtvrtě hodiny. Děj se odehrával na univerzitě v anglickém Yorku, kde se odvíjel příběh vědkyně, která se zabývá spolu se svým kolegou otázkami soudobého klimatu a neváhá, byť i za cenu ztráty svého zaměstnání, hájit své vědecké poznatky.

   Na půdorysu zábavného sitcomu, který nepostrádal ani humor, nadsázku a soudobé "hlášky", jsme se seznámili třeba i s principy skleníkového efektu či aspekty globálního oteplování. Posláním představení bylo to, že i v dnešní době je dobré zachovávat si od všeho odstup, vlastní zdravý úsudek, vše podrobovat kritické skepsi a v každém případě se vyhnout jakýmkoliv extrémním postojům a názorům.

   Žáky dozajista zaujal i vztah dospívající dcery s matkou, ve kterém se odrážely kromě generačních rozepří i dopady dceřiny bulimie. Přestože se tedy jednalo vesměs o závažné problémy současného života, především všemu dominoval humor. Představení mělo spád a bylo více než zábavné a to i díky využití audiovizuálních projekcí na plátně, zakomponováním televizní debaty či podmanivé hudby.

   Jsem přesvědčen, že žáky celé představení zaujalo přinejmenším tolik jako mě a že sázka na neznámého autora se nám jistě vyplatila, neboť jeho dílo nám ve skvělé kombinaci a vyváženém balíčku poskytlo jak zábavu, tak i porci poučení.

   Opět si mi tedy potvrdilo, že chebské divadlo a potažmo jeho herecký soubor jde s dobou a že dokáže za velmi přijatelnou cenu (60Kč) svými výkony oslovit a profesionálně pobavit i současné teenagery, kteří jinak divadlo obcházejí notným obloukem. A to je i důvod pro to, abych se se svými žáky do příjemného prostředí divadla v Chebu v budoucnu opět vrátil.

                                                                                          Mgr. Aleš Plevka

 

pastelka pastelka pastelka pastelka pastelka
knihy