* kuchařka/

kuchařka

* asistent pedagoga

Vánoční besídky

Besídky v Základní škole v Habartově se konaly v komornějším duchu.

Pod vlivem smutných událostí a třídenního státního smutku se i dění v naší škole poněkud odlišovalo od let minulých. Před budovou školy vlála vlajka na půl žerdi a chodby jindy se otřásající halasem a smíchem poslední den před prázdninami byly poněkud ztichlé.

Již ve středu 21. prosince jsme na popud MŠMT zahajovali vyučování minutou ticha a žáci dostali v některých hodinách prostor pro dotazy týkající se osobnosti zesnulého pana prezidenta Václava Havla. Pan ředitel Riedl následně také zrušil plánované posezení zaměstnanců školy, kde jsme se měli rozloučit se starým rokem.

Ve čtvrtek byl pak také městským rozhlasem navíc odvolán vánoční koncert ZUŠ Habartov, a tak žáci nemohli nezaznamenat výjimečnost nastalé situace. Vedení školy však nakonec rozhodlo, že zcela zrušit besídky, na které se děti (obzvláště ty na prvním stupni) tolik těšily a připravovaly, by již asi bylo příliš, a proto došlo jen ke korekci některých bujarejších částí programu.

Náplň posledního dne ve škole byla tedy první tři hodiny zcela v režii jednotlivých tříd. Někde se hrály deskové hry, jinde se sledovaly pohádky a deváťáci využili volných chvil třeba k výběru absolventského trička či tréninku na přijímací zkoušky. Všude bez rozdílu se také rozdávaly dárky nebo se ochutnávalo cukroví.

Osazenstvo devítky zažilo ještě jedno nečekané, ale milé překvapení. Do třídy na několik minut zavítal pan ředitel, který doprovázel pány starosty, a to habartovského pana IvoZemka a starostu partnerského Lengenfeldu Volkra Bachmanna. Oba dva nám popřáli vše nejlepší před nadcházejícími svátky a pan Bachmann se poté proměnil v Ježíška, neboť pětici dívek, které tak povedeně tancovaly během lengenfeldského muzikálu, přivezl malý dárek. Dodatečným dárkem vážícím se k nedávným oslavám kulaté padesátky školy, který byl určen pro všechny zbylé žáky, bylo pět zbrusu nových a kvalitních basketbalových míčů.

Krátce po začátku čtvrté vyučovací hodiny, která byla pro tento den ustanovena jako poslední, se žáci druhého stupně všichni sešli na hlavní chodbě, kde se uskutečnilo asi dvacetiminutové sváteční vystoupení školního pěveckého sboru, který byl posílen o část místní kapely Fíci. Stejné vystoupení prvňáci až páťáci zhlédli již ráno ve svém pavilonu. Sváteční atmosféra umocněná zvukem basy, houslí, kytary a rytmických nástrojů se usídlila v každém zákoutí a také v každém z nás.

Zpívaly se koledy, ale i další vánoční písně a se svou trochou do mlýna nakonec přispěl i pedagogický sbor, který oproti loňsku nacvičil další koledu, a tak v jeho podání zazněly tentokrát hnedle dvě skladby. Potlesk, který se ozval po jejich odzpívání, byl nepřeslechnutelný.

Když písně dozněly, nezbývalo nám již nic jiného nežli douklidit slavnostně vyzdobené třídy a naplněni očekáváním zamířit ke svým domovům, kde nás čekaly tolik oblíbené zimní prázdniny. Přestože byl tento konec roku úplně jiný nežli ty předchozí a asi i než všechny následující, myslím si, že jsme si ho v rámci daných možností užili co nejlépe.

Mgr. Aleš Plevka