* kuchařka/

kuchařka

* asistent pedagoga

Hodinka poezie nikoho nezabije

V pondělí 3. října se žáci šestých a sedmé třídy vydali v rámci výuky české literatury do budovy v Národní ulici, kde sídlí místní knihovna, muzeum a infocentrum. Více jak šest desítek náctiletých podstoupilo asi dvoukilometrovou procházku, aby se prostřednictvím poněkud méně obvyklé formy setkali s dílem klasika české balady, K.J.Erbena.

V sálku infocentra na žáky totiž čekala bezmála hodinová produkce, kterou pečlivě secvičili herci sokolovského ochotnického souboru Divadla bez zákulisí. Žáci byli přeneseni do doby, kdy Karel Jaromír svou sbírku tvořil a z drobné herecké etudy odehrávající se formou dialogu mezi autorem a Bety se dozvěděli také několik informací o tom, jak balady vznikaly a na čem byl jejich děj postaven.

K samotné recitaci si herci zvolili čtvero balad: Kytici, Poklad, Holoubka a populárního Vodníka. Žáci se tak měli možnost možná poprvé ve svém životě setkat s profesionální recitací a nutno podotknout, že minimálně první polovinu programu vydrželi herce sledovat takřka bez jakéhokoliv rušení a i během poloviny druhé drobné vyrušování nepřekročilo mez únosnosti a za to je třeba dvanácti a třináctileté žáky veřejně pochválit.

Přednes to byl velmi působivý, občas doprovázený zvukovými efekty. Předěly mezi jednotlivými baladami vyplnil zpěv národních písní. Po skončení produkce si pětice herců za předvedený výkon vysloužila potlesk, který toto netradiční setkání s poezií zcela uzavřel. Žáci z něj pak mohou čerpat poznatky při hodinách literatury, kde se s baladou, a nejen tou českou, určitě v rámci běžných hodin setkají.

Mgr. Aleš Plevka, učitel ČJ