Nadcházející akce:
1) Dodatečný zápis do 1. třídy - 30. dubna 2025
14.00 - 16.00
2) 23. 5. 2025 Ředitelské volno
Po covidem vynucené pauze se v současné době opět intenzivně rozběhla spolupráce mezi naší školou, tedy ZŠ Habartov, a školou G. E. Lessinga ze saského Lengenfeldu. Velmi zdárně tomu napomáhají i evropské fondy, konkrétně Interreg Česko-Sasko pod záštitou EUROREGIA EGRENSIS, s jehož finanční podporou je realizován i náš aktuální projekt nazvaný Habartov - Lengenfeld 24-25.
V jeho rámci k nám do Habartova ve středu 2. dubna zavítalo patnáct saských žáků se dvěma členkami doprovodu, aby u nás strávili několik hodin, během nichž si němečtí i čeští žáci v praxi procvičili své znalosti a dovednosti anglického jazyka. Angličtina se totiž protentokrát ocitla v hlavní roli, když byla pasována na jediný komunikační prostředek, což v reálu znamenalo, že vše kromě úvodního přivítání bylo vyvedeno právě v tomto jazyce. Veškeré instrukce, popisky i herní úkoly, pokud jim chtěli účastníci porozumět, byli nuceni absorbovat v tomto jazyce.
Po krátkém oficiálním úvodu, byli zapojení žáci rozděleni do třech mezinárodních týmů, v nichž pak absolvovali během následujících hodin tři různé aktivity. Členové modrého, zeleného a červeného týmu se následně střídali u kvízu v kahootu, který testoval porozumění anglickým otázkám, jež byly tematicky velmi různorodé a zahrnovaly kulturu, zeměpis, politiku a další odvětví lidské činnosti. V další třídě na účastníky čekala hra Ludo, která je koncipovaná na základu hry: “Člověče, nezlob se!“, byla však doplněna o konverzační otázky, které hráči zodpovídali dle toho, jaké číslo jim padlo na kostce. Jako poslední se hráči popasovali s únikovou hrou, kde bylo žádoucí v budově školy v daném časovém limitu nalézt a vyřešit různé hádanky a hříčky, čímž dvojice získala potřebné indicie, které posloužily coby únikový kód.
Hraní a soutěžení i spolu s anglickou konverzací trvaly více jak tři hodiny. Poté se všichni opět sešli, aby ocenili trojici nejaktivnějších hráčů. Účastnický list, drobný pamlsek a prima zážitek si však odnesli úplně všichni.
Pak již nezbývalo nic jiného, než zkonzumovat oběd a rozloučit se. Ze svého úhlu pohledu se nebojím konstatovat, že akce se povedla na výbornou a že splnila svůj cíl, jímž bylo vzájemné setkání a procvičení anglického jazyka. Poděkování náleží především paní Mgr. Vendule Herynkové, naší angličtinářce, která připravila náplň her, a paní Petře Božík, Dis., která měla na starost administraci celého projektu. Vděk si však určitě zaslouží i další učitelé, kteří pomáhali s realizaci a v neposlední řadě i zapojení žáci, kteří se po překonání prvotního ostychu aktivně do veškerého dění zapojovali. A tak se nyní můžeme opět těšit na to, jaké další společné akce nám budoucnost přinese.
Mgr. Aleš Plevka