* kuchařka/

kuchařka

* asistent pedagoga

Exkurze do EPT

Žáci osmé a deváté třídy z naší základní školy vyrazili na exkurzi do firmy ept connector s.r.o

Poslední dva roky docházky do základní školy jsou pro žáky spojeny s někdy i poměrně obtížným rozhodováním, které je má nasměrovat v jejich dalších profesním působení. Několikahodinová exkurze do místní dobře fungující a perspektivní firmy tak mohla někomu s výběrem dalšího působiště pomoci.

Firma ept, která má za sebou již více jak 40 let existence a která v České republice kdysi začínala právě v Habartově, by se pro některé žáky mohla stát vítanou perspektivou solidního zaměstnání. Navíc když aktuálně na okraji města roste její zbrusu nová moderní hala a výroba žádaných konektorů se do našeho města po letech znovu vrací.

Bezmála čtyřicítka adolescentů se na nedlouhou cestu s cílem ve Svatavě vydala ve čtvrtek 18. února ráno, aby v tamějším provozu strávila něco pře dvě hodiny a udělala si detailnější představu o tom, jakou náplň práce její zaměstnanci mají.

Žáky přivítala personalistka firmy paní G. Holubová a dále se jim věnovali i Ing. M. Pádrová a lektor odborného výcviku pan Petr Tóth. V zasedací místnosti došlo nejprve na krátké vzájemné představení a následně na nezbytné poučení o bezpečnosti, které mělo zaručit, že nikdo nedojde po čas návštěvy k úhoně.

Žáci byli rozděleni do dvou skupin a během sto dvaceti minut absolvovali prohlídku téměř všech fází výroby konektorů, které mají užití v automobilovém či počítačovém průmyslu a jsou distribuovány takřka po celém světě.

Naše skupina nejprve zamířila do "výcvikového centra", což je určitá firemní rarita, neboť zde se během jednoho roku zaučují zaměstnanci, kteří nemají v daném oboru praxi. Seznamují se zde s funkcemi brusek, soustruhů či CNS strojů a během oněch 12-ti měsíců získají základní dovednosti a jsou poté zařazeni do běžné výroby. Toto centrum je pak využíváno i jako místo praxe pro studenty z několika středních škol v regionu a firma do něj investovala cca 11 mil Kč.

Dále se žáci seznámili s tím, jak se firma posunula za poslední léta kupředu, neboť jsme si prohlédli oddělení, kde se vyrábí takříkajíc po staru a ručně a vedle toho jsme mohli porovnat sekce, které jsou takřka zcela automatizovány a rolí člověka je v podstatě zadání programu a následně výstupní kontrola konečného produktu. Technické inovace jsou patrné na každém kroku a mají za cíl ještě více zefektivnit výrobní proces.

Osmáky a deváťáky nejvíce překvapil fakt, že ačkoliv se jedná o průmyslovou výrobu, nikde nezaznamenali hluk nad únosnou míru a všude panovala čistota, která by hravě předčila tu ve školní třídě na konci vyučování.

Žáci se tedy dozvěděli, které obory a školy jsou pro firmu žádoucí a které by jim tedy v budoucnu mohly zajistit slušnou práci. Mnohdy se podivovali také tomu, že lidé obsluhují stroje, které svou cenou přesahují několik milionů korun.

Na závěr si osmáci a deváťáci za své vcelku bezproblémové chování a vnímavý přístup vysloužili i malou odměnu v podobě reklamních předmětů a také malou soutěž, která zjišťovala, zda-li si alespoň něco ze zasvěceného výkladu odborníků zapamatovali. I zde uspěli.

Nezbývalo pak již nic jiného nežli poděkovat a rozloučit se. Můj osobní dojem z návštěvy je ten, že firma si váží práce svých zaměstnanců a ti mají prostor pro vlastní aktivitu a další kariérní růst. A poněvadž se firmě daří, získávají její pracovníci i zajímavé motivační benefity. A i pro to jsem rád, že moderní hala utěšeně roste a firma se do Habartova vrací, vždyť podstatná část zaměstnanců pochází právě odsud a cesta do zaměstnání a z něj se jim v dohledné době o něco zkrátí a zlevní a i to se dnes počítá.

Mgr. Aleš Plevka, tř.uč. 8.A