Ve čtvrtek 17. září udělal pan ředitel Mgr. Václav Riedl určitě radost všem žákům naší školy. Třídám totiž zkrátil výuku na čtyři vyučovací hodiny. Důvodem pro tento krok bylo konání semináře, jehož se účastnili všichni pedagogičtí pracovníci školy a který trval několik hodin a nebýt tedy onoho zkrácení, odcházeli by kantoři po skončení semináře z budovy jistě až za tmy.
Za podpory Karlovarského kraje se pedagogům dostalo možnosti již podruhé se potkat s PhDr. Richardem Braunem, PhD., který učitele zábavnou formou seznamoval s významem psychologie v jejich praxi. Zatímco první setkání bylo zaměřeno více na teoretickou oblast, tentokrát si učitelé nejrůznější hry a techniky s psychologickým obsahem vyzkoušeli prakticky a na vlastní kůži.
Seminář byl rozčleněn do několika bloků, na nichž nám byla předvedena metodika řízení třídnické hodiny, která se snaží řešit nějaký mezilidský problém. Všechny kroky byly náležitě komentovány a dokladovány zkušenostmi z praxe, kterou jakožto školní psycholog zmiňovaný lektor dozajista má. Zároveň jsme byli upozorňováni na mnohá úskalí, která aplikování těchto her a technik přináší.
Rozehřívačka, zklidňovací aktivita a jedna, maximálně dvě, tematické psychologické hry - tak to bylo základní schéma, které se nám lektor snažil představit. Nutno poznamenat, že drtivá většina pedagogů se do semináře zapojovala aktivně a je pravděpodobné, že alespoň část z toho, co se učitelé naučili a vyzkoušeli si, se pokusí aplikovat ve své praxi.
Je asi zřejmé, že dlouhodobé a systematické působení školního psychologa asi nemůže třídní učitel nahradit, ale během tohoto vskutku přínosného semináře nám byla ukázána cesta, jak se o to alespoň částečně pokoušet. Z mého pohledu se nebojím tvrdit, že to ani tentokráte, stejně i jako minule, s panem Braunem, nebyly promarněné hodiny.
Mgr. Aleš Plevka